Eiffelova věž (francouzsky La Tour Eiffel) je vysoká ocelová věž nacházející se v hlavním městě Francie, v nádherné Paříži. Je to nejznámější, nejkrásnější a nejnavštěvovanější památka Francie, kvůli které každý rok přijíždí miliony turistů. Věž byla postavena v letech 1887- 1889 u příležitosti 100. výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy a do roku 1930 byla nejvyšší stavbou světa. V současnosti měří 324 metrů. Leží v nadmořské výšce 33 m nad mořem. Váží celých 7 000 tun. Eiffelova věž má jméno po Gustavu Eiffelovi. Pařížané Eiffelově věži přezdívají Železná dáma.
Ve věži jsou tři plošiny, první ve výšce 57 metrů, druhá ve výšce 115 metrů a třetí ve výšce 276 metrů. V prvním patře je muzeum, nejrůznější obchody a restaurace Tour Eiffel. Ve druhém patře je další restaurace Le Jules Verne, a podle některých návštěvníků je z této restaurace údajně lepší výhled než ze samotného vrcholu věže. Do třetího patra se dostanete pouze výtahem ze druhého patra. Ve třetím patře věže je bar, a také jsou zde voskové figuríny Gustava Eiffela, jeho manželky a Thomase Edisona, který osvětloval věž. Při normální viditelnosti je z vrcholu věže možné dohlédnout do vzdálenosti 67 kilometrů. Pod věží najdete bustu A. G. Eiffela od Antoine Bourdelleho. Napodobenina Eiffelovky je například součástí hotelu Paris Las Vegas, dále v zábavním parku Kings Island v Ohiu, USA a v parku Kings Dominion ve Virginii, ve městě Shenzhen v Číně. Dokonce pro Petřínskou rozhlednu se stala vzorem právě Eiffelova věž.
Základem stavby jsou čtyři betonové bloky. Dva bloky jsou z železobetonu, a ten stojí na vrstvě štěrku. Další dva bloky jsou postaveny pod hladinou řeky. Oblouky, které jsou ve spodní části stavby, mají průměr 74 m a nejvyšší bod oblouku činí 39 metrů nad zemí. Ve 3 pilířích je lanovka vedoucí do prvního patra věže. V září 1888 nastaly problémy. Když bylo dostavěno druhé patro věže, pracovníci začali stávkovat. Vadilo jim pracovat 9 hodin v zimě a 12 hodin v létě. Navíc se jim nelíbila výše jejich platu. Tato práce znamenala velké riziko. Gustave Eiffel tedy svým pracovníkům vyhověl a zvýšil jim platy. Během dalších tří měsíců vznikla druhá stávka, ale při této stávce zaměstnanci odmítli vyjednávat. Každých sedm let se věž natírá a ošetřuje proti korozi její železné konstrukce. Při tomto se spotřebuje asi 50 až 60 tun barvy.
Aneta Provazníková
Paříž